Jąkanie to statystycznie najczęściej występujące i jedno z bardziej przykrych zaburzeń mowy. Z przypadłością tą zmaga się ponad 60 milionów osób na świecie. Jąkanie można i trzeba korygować. Im wcześniej rozpoczniemy terapię, tym większe szanse na pozytywne efekty w postaci płynnej mowy. W przypadku tego zaburzenia mowy różne metody cechują się różnym stopniem skuteczności i trwałości. O wyborze najlepszej metody decyduje logopeda.

W ACdictum prowadzimy terapię jąkania dla dzieci. Nasze logopedki to specjalistki charakteryzujące się holistycznym podejściem do problemu dziecka i rodziny.

Zalecenia dla rodziców dziecka z niepłynnością mowy/jąkaniem:

1. Staraj się słuchać, co mówi dziecko, nie jak mówi.

2. Słuchaj dziecka z uwagą i cierpliwością.

3. Nie przerywaj, nie dopowiadaj, nie komentuj, nie pospieszaj.

4. Gdy rozmawiasz z dzieckiem poświęć mu swoją uwagę, odłóż na bok rzeczy, którymi się zajmujesz. Jeżeli nie jest to możliwe w danej chwili, to powiedz dziecku, że to, co chce powiedzieć jest bardzo ważne dla Ciebie i że za chwilę do tego wrócicie.

5. Unikaj sytuacji, które mogą być stresujące dla dziecka (wystąpienia publiczne, opowiadanie innym osobom o tym, jak minął dzień itp.)

6. Nie zmuszaj dziecka do mówienia.

7. Nie zarzucaj dziecka pytaniami, zrób przestrzeń do mówienia.

8. Gdy dziecko mówi, utrzymuj kontakt wzrokowy.

9. Gdy dziecko się jąka, nie okazuj swojego zakłopotania, ani zniecierpliwienia.

10. Rozmawiaj z dzieckiem otwarcie o jego niepłynności. Kiedy dziecko poczuje, że jąkanie nie jest tematem tabu, poczuje się lepiej.

11. Nie karz i nie nagradzaj dziecka za niepłynne mówienie.

12. Unikaj rozmów z innymi o problemie swojego dziecka w jego obecności.

13. Gdy dziecko ma gorszy dzień, przez co niepłynność mowy nasila się, unikaj

zajęć stresujących dziecko i wyczerpujących. Staraj się zapewnić wtedy relaks dziecku (wspólna zabawa, bajka, masaż itp.)

14. Jeśli starsze dziecko boi się czytać na głos w klasie, przećwicz głośne czytanie w domu. Pozwoli mu to zapoznać się z wszystkimi trudnymi słowami.

15. Zachęcaj do częstego śpiewu, recytowania, gdyż wtedy jąkanie nie występuje.

16. Nie poprawiaj, nie krytykuj i nie zmieniaj stylu wypowiedzi dziecka. Nie mów: nie jąkaj się, gdyby mogło nie jąkałoby się.

17. Rozwijaj zainteresowania dziecka.

18. Staraj się nie mówić za dziecko i nie odpowiadać za nie na pytania.

19. Unikaj uzupełniania, kończenia wypowiedzi za dziecko.

20. Pozwól dziecku mówić zawsze w swoim imieniu, nie przez innych.

21. Daj odczuć dziecku, że je kochasz, lubisz spędzać z nim czas. Powiedz dziecku, że je kochasz. Zaspokojenie potrzeby miłości i bezpieczeństwa wzmocni wiarę dziecka we własne możliwości.

22. Chwal dziecko za to, co zrobiło dobrze. Na ogół rodzic zauważa to, co dziecko zrobiło źle.

23. Nie wsłuchuj się uważnie w mowę dziecka, gdy ono się jąka. Nie reaguj w taki sposób, jakby Ciebie raziło jąkanie. Dziecko obserwuje mimikę osoby do której się zwraca. Mając przed sobą zatroskaną, zniecierpliwioną twarz oraz słysząc upomnienia i rady utwierdza się
w przekonaniu, że jąkanie jest czymś złym, a osoba nim dotknięta nie znajduje akceptacji
w otoczeniu.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą naszych zajęć w zakładce Cennik i Regulamin.