Masaż Shantala wywodzi się z Azji Południowej. Vimala Schneider McClure ze Stanów Zjednoczonych oraz Francuz Frédérique Leboyer niezależnie i w krótkich odstępach czasu (Vimala w 1973 r. a Frédérique w 1976r.) odwiedzili Indie i tam natknęli się na popularne zjawisko masowania dzieci. Kobieta podjęła pracę w
sierocińcu. Zaobserwowała, że opiekunki codziennie masowały dzieci co skutkowało wymiernym efektem -ich bardzo dobrą kondycją psychiczną. Dzieci nie miały problemów emocjonalnych i niewłaściwych relacji uczuciowych z innymi ludźmi. Po powrocie do USA ,Vimala McClure zaszła w ciążę. Sposobem podpatrzonym w Indiach codziennie masowała swoje dziecko, przekonując się do dobroczynnego wpływu tych zabiegów na rozwój jej dziecka. Podjęła decyzję, że zajmie się edukacją i promocją masażu dziecięcego w Stanach zjednoczonych. W 1986 roku założyła Międzynarodowe Stowarzyszenia Masażu Niemowląt (IAIM).

Natomiast Frédérique Leboyer, francuski położnik, rozpowszechnił jego stosowanie w całej Europie pod nazwą Masaż Shantala. Nazwa masażu wzięła się od Shantali, sparaliżowanej kobiety, która z wielką miłością masowała swoje dziecko i od której Frédérique nauczył się masażu. Obecnie masowanie dzieci zyskuje sobie coraz większą popularność. Osoby zawodowo związane z opieką nad dziećmi oraz rodzice przekonują się do zalet masażu i stosują go coraz częściej w praktyce.

Źródło: J. Staudt, M. Staudt, Masaż Shantala skrypt szkoleniowy, Nowe Wizje, Zielona Góra, 2022