Kolka jelitowa jest terminem określającym zespół objawów, obejmujących napadowe bóle brzucha ze wzdęciem, prężeniem się oraz silnym płaczem u niemowlęcia. Kolka najczęściej występuje u dzieci poniżej 3 miesiąca życia. Niemowlę z kolką często odmawia spożywania jedzenia oraz picia. Atak kolki zazwyczaj zaczyna się gwałtownie głośnym, ciągłym, rzadziej przerywanym płaczem. Cały epizod ataku może trwać nawet kilka godzin. Dziecko ma zaczerwienioną twarz, ale wokół ust może wystąpić bladość. Brzuch jest wzdęty i napięty, a nóżki na przemian przykurczone lub wyprostowane. Podczas napadu często dochodzi do wydalenia gazów lub niewielkiej ilości stolca, co przynosi dziecku chwilową ulgę. Zazwyczaj atak kolki występuje w godzinach wieczornych.
Przypuszcza się, że za powstawanie kolki odpowiedzialny jest niewystarczająco dojrzały i wciąż „uczący się” układ pokarmowy. W czasie ciąży wszystkie składniki pokarmowe dostarczane są przez pępowinę, więc żołądek i jelita nie biorą udziału w trawieniu i wchłanianiu pokarmu. Podczas pierwszych dni życia cały układ zaczyna funkcjonować i powoli przystosowuje się do postawionego przed nim zadania. Kolejnym powodem pojawienia się kolki jest nieodpowiednia technika karmienia. Często zdarza się, że dziecko przy karmieniu połyka duże ilości powietrza. Powietrze gromadzi się w jelitach, powodując ból. U niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym przyczyną kolki może być zła butelka (np. bez odpowiedniego odpowietrzenia w czasie karmienia).
Jedną z technik zapobiegania kolkom jest odpowiedni masaż brzucha. W Masażu bardzo dużą rolę przykłada się do masażu właśnie tej części ciała. Bardzo często efekty widoczne są już w trakcie trwania masażu – brzuch rozluźnia się i gazy zostają uwolnione
Istnieje także odpowiednia technika masażu brzucha, oparta na trzech ruchach, która pomóc może w przypadku ciągłych i powtarzających się zaparć.
Nasi instruktorzy mogą nauczyć Państwa masażu antykolkowego (masażu I love you). Zapraszamy do kontaktu.
Źródło: J. Staudt, M. Staudt, Masaż Shantala skrypt szkoleniowy, Nowe Wizje, Zielona Góra, 2022